chrona pracownika
Obowiązkowym elementem ochronnym, w trakcie pracy zwyżką, jest zabezpieczenie głowy za pomocą specjalnych kasków ochronnych. Przepisy te są surowo przestrzegane, a niestosowanie się do zasad grozi nałożeniem na pracodawcę wysokich kar finansowych. Czy zwyżka wymaga stosowania dodatkowych zabezpieczeń w postaci szelek ochronnych? Prace na wysokościach, wykonywane w podnośniku koszowym, nie wymagają od pracowników noszenia szelek zabezpieczających. Warunkiem tej decyzji jest brak konieczności wychylania się poza obręb podnośnika. Zatem jeśli pracownik chroniony jest przez balustradę kosza, nie ma konieczności stosowania dodatkowych zabezpieczeń.
Ważne jest również właściwe zabezpieczenie stanowiska pracy. Zwyżka powinna być oznaczona specjalnymi znakami, z których jasno będzie wynikać ostrzeżenie o pracach na wysokości. Tabliczki "prace na wysokościach" kupić można w specjalnych sklepach budowlanych lub w dedykowanych sklepach internetowych.
Na stronie konkretnej firmy zwykle dostępny
Podnośnik sprawdza się w wielu sytuacjach, między innymi w czasie montażu reklam czy podczas prac przy przewodach elektrycznych. Jest to doskonała alternatywa dla wysokiej drabiny, która jest niebezpieczna i wymaga zazwyczaj dodatkowych zabezpieczeń w postaci pasów.
Podnośnik bądź zwyżka doskonale sprawdzają się również w czasie wycinki drzew oraz podczas mycia okien w wieżowcach i innych bardzo wysokich budynkach. Tego rodzaju sprzęt można wynająć na określony czas w zależności od konkretnych potrzeb. Za jeden dzień należy zapłacić zazwyczaj kilkaset złotych. Firmy oferujące tego typu usługę cieszą się stale rosnącą popularnością, dlatego warto zarezerwować termin z dużym wyprzedzeniem.
Aby znaleźć wypożyczalnie w najbliższej okolicy warto skorzystać z wyszukiwarki internetowej. Na stronie konkretnej firmy zwykle dostępny jest szczegółowy cennik i cała oferta świadczonych usług.
Należy jednak pamiętać, że aby wykonywać prace na wysokościach należy zadbać o uprawnienia i przejść specjalistyczne badania wysokościowe. Tego rodzaju prace są bardzo niebezpieczne, dlatego konieczne jest ścisłe przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.
Aby zdobyć uprawnienia należy przejść krótki kurs.
Za pracę na wysokości można uznać
Za pracę na wysokości można uznać zajęcie wykonywane co najmniej 1,0 m nad poziomem podłogi lub ziemi. Aby móc wykonywać taką pracę, oprócz gruntownego przeszkolenia wymagane jest użycie odpowiedniego sprzętu.
Zdecydowanie najczęściej wykorzystywany w tym celu jest pojazd wyposażony w podnośnik koszowy. Przyjmuje on postać kosza osobowego umieszczonego na końcu hydraulicznego ramienia. W związku z możliwością regulacji wysokości urządzenie wykorzystywane jest często w pracach budowlanych, ale nie tylko. Popularna zwyżka znajduje zastosowanie w akcjach ratunkowych kierowanych przez straż pożarną, gdyż może stanowić drogę ucieczki dla osób uwięzionych w budynku objętym pożarem. Pewne jest, że zwyżka znacznie ułatwia prace na wysokościach. Dlatego jest również stosowana w przypadku czyszczenia zewnętrznego przeszklonych budynków.
Można wyróżnić kilka rodzajów podnośników:
- samojezdny
- teleskopowy
- nożycowy
- samochodowy
- na gąsienicach
Podział wynika z zastosowania w urządzeniach różnych typów napędów oraz innego mechanizmu podnoszenia. Wybór podnośnika zależy od charakteru pracy oraz miejsca jej wykonywania. Odpowiedni sprzęt nie tylko zwiększy jakość wykonywanej usługi, ale również korzystnie wpłynie na bezpieczeństwo.